NARODZENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYJI PANNY - MATKI BOŻEJ SIEWNEJ

8 Września

Geneza

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o dniu, w którym narodziła się Matka Zbawiciela. Wiadomo jedynie, że przyszła na świat między 20 a 16 rokiem przed Chrystusem.

O narodzinach Maryji wspominają jedynie apokryfy, z których Protoewangelia Jakuba mówi najwięcej o rodzicach i narodzinach Matki Bożej. To z niej Tradycja czerpie wiedzę na ten temat. Święty Piotr Damian tymi słowami sławi ów dzień:

"Słusznie drży świat cały w tym dniu w uniesieniu radości, a ludzkość i Kościół uroczyście obchodzi narodziny Matki Oblubieńca swego. Wesele promienieje na obliczach wiernych w tym dniu pamiętnym, którego wynikiem i następstwem są wszystkie inne święta i uroczystości, ustanowione przez Kościół. W dniu tym narodziła się władczyni świata, Królowa Niebios, wrota Raju, namiot Boży, gwiazda morza, drabina Niebieska, na której Pan ze stropów niebieskich pokornie zstąpił na ten padół płaczu, a człowiek, powalony o ziemię, powstał i wzleciał w wyższe sfery".

Do Kalendarza Liturgicznego wprowadził to święto Papież Sergiusz I Święty w 688 r.

Pierwszy zasiew

W tym dniu każdy gospodarz wyłuskuje ziarna z kłosów zbóż z Wiązaki pobłogosławionej w święto Matki Bożej Zielnej - czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny. Ziarno to jest zasiewane na chwałę Najświętszej Panience, by swoim wstawiennictwem przyczyniła się do obfitych plonów w następnym roku.

Dlatego też przyjęło się nazywać Święto Narodzenia Najświętszej Maryji Panny - Świętem Matki Bożej Siewnej. Na Podhalu mówi się Matka Boża Zitosiewna, od "żyta siania".

PRZYSŁOWIA

  • "Na Narodzenie Maryji pogodnie, będzie tak cztery tygodnie"
  • "Gdy na Siewną jest błękitnie, wtedy pięknie wrzos zakwitnie"
  • "Jeśli w Maryi Narodzenie nie pada, to sucha jesień się zapowiada"
  • "Gdy Narodzenie Maryi pogodne, to będzie tak cztery tygodnie"
  • "Panna się rodzi, jaskółka odchodzi"
  • "Jakie Najświętszej Maryi Panny urodziny, takie też i imieniny (12.09)"
  • "W Narodzenie Panny pluta, w zimie zedrzesz buta"

ZOBACZ TAKŻE