ŚW. SYLWESTRA I, PAPIEŻA

31 Grudnia

Postać świętego

Św. Sylwester był Rzymianinem i Papieżem w latach 311-335. Sprawował swój urząd za czasów Cesarza Rzymskiego Konstantyna Wielkiego, który w roku 313 zapewnił Kościołowi swobodę wyznania i położył tym samym kres prześladowaniom.

Konstantyn Wielki ufundował Kościołowi dwie bazyliki: św. Jana na Laterania i św. Piotra na Watykanie. Obie Bazyliki zostały uroczyście poświęcone przez św. Sylwestra. Od tamtej pory, w podobny sposób, są święcone wszystkie świątynie.

W czasie pontyfikatu św. Sylwestra, w roku 325 zebrał się sobór w Nicei, na którym sformułowano symbol wiary i potępiono naukę Ariusza.

Św. Sylwester zmarł 31 grudnia 335 r. Relikwie świętego znajdują się niedaleko Modeny. Jest patronem zwierząt domowych, dlatego wzywa się jego pośrednictwa w sprawach dt pomyślności w hodowli.

Sylwestrowe psikusy

Dzień ten obfituje w robienie psikusów i żartów członkom rodziny i sąsiadom. Prawie wszystkie chwyty dozowlone: barykadowanie drzwi, zalepianie okien gliną, malowanie koni na zielono lub niebiesko, przebieranie koni za smoki i wypędzanie ich ze stajni...

Powitanie nowego roku

O północy wszyscy wychodzą na podwórka i witają nowy rok strzałami z armatek wiwatówek, samopałów lub ze strzelb.

PRZYSŁOWIA

  • "Na św. Sylwestra mroźno, zapowiedź na zime mroźną"
  • "W noc sylwestrową pogodnie, będzie kilka dni pogodnie"